Sting – The Last Ship

Sting – The Last Ship
STI57542

Fani twórczości byłego lidera The Police długo musieli czekać na ukazanie się nowego albumu z premierowymi utworami artysty. Od wydania ostatniego krążka Sacred Love minęło już dziesięć lat i pomimo ukazania się składanek, płyt koncertowych oraz utworów w nowych aranżacjach, apetyty miłośników Gordona Sumnera pozostały niezaspokojone. Ale w końcu się doczekali!

Przed kilkoma dniami w sklepach ukazał się album zatytułowany The Last Ship. Płyta jest owocem trzyletniej pracy artysty nad musicalem o tym samym tytule, którego debiut na scenie Broadwayu zaplanowano na przyszły rok.

Inspirowana osobistymi doświadczeniami autora historia, opowiada o rozkwicie i późniejszym upadku przemysłu stoczniowego w rodzinnym Newcastle oraz wszelkimi tego konsekwencjami. The Last Ship, stanowiący preludium do premiery spektaklu jest zbiorem wszystkich, również tych niewykorzystanych, utworów z musicalu.

Słuchając płyty, praktycznie od pierwszych jej akordów nietrudno jest wyczuć swoistą „teatralność” całej kompozycji. Specyficzna stylistyka oraz wokal nie poddają w wątpliwość musicalowego charakteru owych utworów. Akustyczne, nieco melancholijne, niekiedy trochę szantowe pieśni zdecydowanie różnią się od muzyki do której zdążył nas przyzwyczaić Brytyjczyk. W części utworów wyczuć możemy również nawiązania do tamtejszego folku. Zapewne części fanów owe innowacje mogą nie przypaść do gustu, nie sposób jednak odmówić twórcy jednego – prób dalszego rozwoju oraz podążania nowymi, muzycznymi ścieżkami. W produkcji materiału maczał palce Rob Mathes – producent muzyczny, współpracujący z artystami takimi jak m.in. Elton John, Eric Clapton, czy Carly Simon.

Osobiście, jako osoba nie słuchająca na co dzień Stinga, jestem mile zaskoczony nową kompozycją tego artysty. Co prawda, niektóre utwory mogą na dłuższą metę nużyć, jednak w ogólnym rozrachunku The Last Ship wypada, moim zdaniem, pozytywnie. Pozostaje teraz tylko czekać na premierę musicalu, a potem… może powrót dawnego Stinga?

„>

Sting, The Last Ship
Universal Music Polska

(bh)

Zobacz także: