Posts Tagged ‘płuca’

Posts Tagged ‘płuca’

Pylica płuc, jedna z najpowszechniejszych chorób przewlekłych układu oddechowego, to poważny problem dla całego naszego społeczeństwa, ponieważ często jest ona chorobą zawodową, wykrywaną zwłaszcza u budowlańców i osób zajmujących się utylizacją azbestu. Również górnicy, mający ciągły kontakt z pyłem węglowym i nie tylko, są niezwykle często narażeni na pylicę. Jednym z podstawowych warunków uniknięcia jej, jest więc praca w zawodzie pozbawionym ryzyka, w którym nie ma się kontaktu z pyłem i unoszącymi się w powietrzu kurzami. Zresztą, profilaktyka tej choroby wcale nie jest skomplikowana, bo aby jej uniknąć, w zasadzie wystarczy bronić się przed nadmiernym kontaktem z unoszącym się w powietrzu pyłem, ewentualnie stosować specjalne maski przeciw takim właśnie zawiesinom. Pylica płuc jest więc schorzeniem dość poważnym, którego jednak łatwo uniknąć, jeśli tylko dbamy o swoje zdrowie i styl życia, stosując się do zaleceń i zastrzeżeń z ulotek medycznych i serwisów internetowych, opisujących choroby układu oddechowego.

W czasach, kiedy sprzęt szpitali wycenia się na miliony złotych, większość chorób, nie tylko związanych z układem oddechowym, powinna być na stałe pokonana. Wprawdzie można powiedzieć, że tak się stało, ale w ich miejsce przyszły niestety nowe lub wróciły stare. Pomimo dynamicznego rozwoju medycyny, pojawiły się wśród nas tak zwane choroby cywilizacyjne, takie jak nadciśnienie tętnicze i cukrzyca. Również i astma, która wywoływana jest między innymi przez papierosy, pojawia się w społeczeństwie coraz częściej. Tymczasem wystarczy zapoznać się z kilkoma ulotkami dotyczącymi profilaktyki, a co za tym idzie – zdrowego stylu życia – aby znacząco zredukować prawdopodobieństwo zapadnięcia na tę i inne choroby związane z układem oddechowym i płucami. Wygląda na to, że gdybyśmy rzeczywiście wzięli sobie do serca wskazówki, które znajdujemy na ulotkach i w programach telewizyjnych, to lekarze już dawno nie mieliby co robić. Niestety, jak sami doskonale wiemy, nie jest to wcale takie proste, na jakie wygląda.

Choroby, takie jak astma i mukowiscydoza, pojawiają się w dyskusji społecznej coraz częściej. Mówią o nich nie tylko lekarze i aktorzy w serialach, ale także media oraz służba zdrowia, więc wygląda na to, że schorzenia związane z układem oddechowym, to coraz poważniejsza sprawa. Dlatego też musimy wiedzieć, jak z nimi walczyć, a przede wszystkim, jak unikać i bronić się przed tego typu chorobami, jeszcze zanim nas zaatakują. Kluczem do skutecznej profilaktyki, jest szeroka wiedza i umiejętność segregowania informacji, które znajdziemy w sieci. To tyle w kwestii teoretycznej. W praktyce, walka z chorobami płuc, a w zasadzie profilaktyka, sprowadza się do unikania wszelkiego rodzaju czynników chorobotwórczych. Warto wiedzieć, że choroby takie jak astma, to choroby zakaźne i przewlekłe. Krótko mówiąc, aby uniknąć zachorowania na astmę, czy też gruźlicę, trzeba znać swojego wroga i postępować mu na przekór, unikając alergenów i osób, które chorują. Na szczęście nie jest to takie trudne, ponieważ nie brakuje nam informacji i pomocy wśród innych.

Schorzenia, takie jak astma i mukowiscydoza, coraz częściej pojawiają się nie tylko w szpitalach, ale też w telewizorach i gazetach oraz Internecie. To dobrze, bo świadomość społeczeństwa rośnie, a to klucz w walce z wszelkimi chorobami, także tych związanych z układem oddechowym. Wszyscy doskonale znamy popularne powiedzenie, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Te słowa powinniśmy widywać codziennie i mieć je w głowie przez całe życie, bo profilaktyka jest nie tylko łatwiejsza od leczenia, ale też co najmniej dziesięć razy tańsza. Dlatego też trzeba wiedzieć jak najwięcej o tym, jak nie zapaść na takie choroby, jak astma lub gruźlica. Wprawdzie można się z nich wyleczyć, ale czy nie łatwiej w ogóle przejść obok nich i wcale w ich sidła nie wpaść? Przecież wystarczy zastosować się do kilku zaleceń. Wprawdzie nie wystarczy zrezygnować z palenia tytoniu, ani też nie wystarczy unikać alergenów, ale już te dwie zmiany w naszym życiu, mogą znacząco zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na poważne i mniej poważne choroby, które potrafią zniszczyć każdego człowieka.

Mało kto wie, że rozróżniamy tak naprawdę dwa warianty astmy, z czego tylko jedna ma objawy, które nam się z astmą kojarzą. Tą pierwszą nazywamy astmą oskrzelową, a tą drugą – mającą zupełnie inne podłoże medyczne – astmą sercową. Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, czym astma oskrzelowa jest. Jako przewlekła choroba zakaźna, pojawia się ona bardo często w telewizji i książkach, niekoniecznie medycznych, dlatego też jest powszechnie rozpoznawana przez całe społeczeństwo. Znamy też objawy astmy, czyli przede wszystkim napady duszności i kaszlu, które potrafią wykończyć organizm. Niemniej, współczesna medycyna zna wiele sposobów leczenia i profilaktyki w stosunku do tej, jakże powszechnej w dzisiejszych czasach, choroby. Dlatego też astmy nie należy się bać. Co nie oznacza oczywiście, że nie warto o niej wiedzieć. Wręcz przeciwnie, posiadanie odpowiednich informacji, to pierwszy krok w kierunku zachowania zdrowia i dobrej formy oraz oczywiście uniknięcia tej choroby w ciągu całego życia.